Search

Gospodarstvo

Gospodarstvo Grada Daruvara

 

Gospodarski razvoj Daruvara temelji se na razvoju turizma te malog i srednjeg poduzetništva.

Razvoju turizma značajno pridonosi ljekovita topla voda, prirodni resursi te kulturni i povijesni elementi grada.

Veliku važnost za grad imaju mali poduzetnici. Na području Grada, u prosincu 2023. godine, djelovalo ukupno 603 poslovna subjekta, od kojih 179 obrta, 148 društava s ograničenom odgovornošću, 69 jednostavnih društava s ograničenom odgovornošću te čak 111 udruga.

Tablica 1: Broj registriranih poslovnih subjekata sa sjedištem na području Grada Daruvara na 31.12.2023.

Pravni oblik

Broj poslovnih subjekata

Udruge

111

Ustanove

22

Jednostavna društva s ograničenom odgovornošću

69

Zadruga

4

Dionička društva

2

Društva s ograničenom odgovornošću

148

Obrti

179

Slobodna zanimanja

50

Ostali pravni oblici

18

Ukupno

603

Izvor: Državni zavod za statistiku

Grad Daruvar putem Programa poticanja poduzetništva i obrtništva na području Grada Daruvara potiče razvoj poduzetništva na svom području. Osim olakšica poduzetnicima koji posluju u poduzetničkim zonama, postojećim i budućim poduzetnicima na raspolaganju su i usluge Razvojne agencije Daruvar kao i zakup radnih jedinica u Digitalnom inovacijskom centru Daruvar po povoljnim uvjetima.

Svake godine, Grad Daruvar raspisuje Javni poziv poduzetnicima i obrtnicima putem kojeg sufinancira početak obavljanja registrirane djelatnosti, kupnju strojeva i opreme i ulaganje u obnovljive izvore energije.

Tablica 2: Broj poslovnih subjekata registriranih na području Grada Daruvara na dan 31.12.2023. prema području NKD 2007

 

Područje djelatnosti NKD 2007

Broj poslovnih subjekata

Poljoprivreda, šumarstvo i ribarstvo

15

Prerađivačka industrija

59

Opskrba električnom energijom, plinom, parom i klimatizacija

2

Opskrba vodom; uklanjanje otpadnih voda, zbrinjavanje otpada te djelatnosti sanacije okoliša

2

Građevinarstvo

42

Trgovina na veliko i na malo; popravak motornih vozila i motocikala

65

Prijevoz i skladištenje

17

Djelatnosti pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane

26

Informacije i komunikacije

25

Financijske djelatnosti i djelatnosti osiguranja

4

Poslovanje nekretninama

6

Stručne, znanstvene i tehničke djelatnosti

81

Administrativne i pomoćne uslužne djelatnosti

14

Javna uprava i obrana; obvezno socijalno osiguranje

5

Obrazovanje

17

Djelatnosti humane medicine i socijalne skrbi

59

Umjetnost, zabava i rekreacija

39

Ostale uslužne djelatnosti

125

Ukupno

603


Izvor : Državni zavod za statistiku

Na dan 31. prosinca 2023. godine, na području Grada Daruvara najviše je bilo registriranih ostalih uslužnih djelatnosti ( 125 ), a zatim slijede stručne, znanstvene i tehničke djelatnosti ( 81), trgovina na veliko i malo; popravak motornih vozila i motocikala ( 65 ), prerađivačka djelatnost ( 59 ), djelatnosti humane medicine i socijalne skrbi ( 59 ), građevinarstvo ( 42)  te umjetnost, zabava i rekreacija ( 39 ).

Na području Grada nalaze se tri poduzetničke zone: Poduzetnička zona Zapad 1, Poduzetnička zona Zapad 2 i „Poduzetnička zona –  Dalit“.

PZ Zapad 1 je proizvodno prerađivačka zona te se prostire na 3,16 ha, PZ Zapad 2 je uslužno – mješovita zona i prostire se na 1,91 ha dok se PZ Dalit prostire na 16,99 ha i također je uslužno mješovita.

Sve poduzetničke zone su u potpunosti popunjene.

Prema Odluci o razvrstavanju jedinica lokalne i područne ( regionalne ) samouprave prema stupnju razvijenosti ( NN 3/2024 ), Daruvar je rangiran u VI. skupinu jedinica lokalne samouprave koje se prema indeksu razvijenosti nalaze u trećoj četvrtini iznadprosječno rangiranih jedinica lokalne samouprave.

Odlukom Vlade Republike Hrvatske iz siječnja 2019., na prijedlog Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije, usvojena je nova Nacionalna klasifikacija statističkih regija 2021., kojom se utvrđuje podjela Hrvatske na četiri statističke regije druge razine (NUTS 2), a to su: Panonska Hrvatska, Sjeverna Hrvatska, Jadranska Hrvatska i Grad Zagreb.

Novom su podjelom sve NUTS 2 regije, osim Grada Zagreba, klasificirane u kategoriju slabije razvijenih regija obzirom da je njihov BDP ispod 75% prosječnog BPD-a EU-a, čime će osigurati veću razinu regionalnih potpora te veće stope sufinanciranja projekata od strane EU-a.

Nova klasifikacija Hrvatske na 4 statističke regije primjenjivat će se u dodjeli sredstava u novoj financijskoj perspektivi 2021.-2027., te kao takva predstavlja temelj za povlačenje financijskih sredstava iz EU fondova, obzirom da se primjerice sredstva iz Europskog fonda za regionalni razvoj (EFRR) raspodjeljuju ovisno o kategoriji (slabije razvijene regije, regije u tranziciji i razvijene regije).

VRSTA PODUZETNIKA

PANONSKA HRVATSKA

VELIKI PODUZETNICI

50%

 SREDNJI PODUZETNICI

60%

MALI PODUZETNICI

70%

Skip to content